MKP1841222635M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841222635M
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Tolerance :
±10%
Series :
MKP1841M
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated DC :
630V
Size / Dimension :
0.512Lx0.138W 13.00mmx3.50mm
Dielectric :
PP
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
2200pF
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
13.0048mm
Voltage - Rated AC :
250V
Datasheets
MKP1841222635M
MKP1841M 2200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841222635MW Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.