MKP1841222634
Mfr.Part #
MKP1841222634
Description
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL
Film Capacitors
Dielectric :
PP
Series :
MKP1841
Voltage - Rated DC :
630V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Diameter :
600 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
7.5mm
Termination :
PC Pins
Life (Hours) :
300000 hours
Depth :
3mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
250V
Packaging :
Bulk
Capacitance :
2200pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Datasheets
MKP1841222634
MKP1841 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841222634 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.