MKP1841222206V
Mfr.Part #
MKP1841222206V
Description
CAP FILM 2200PF 20% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Lead Pitch :
22.5044mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
PP
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
PC Pins
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated AC :
700V
Published :
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
26.0096mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Capacitance :
2200pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Width :
5.9944mm
Series :
MKP1841
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Datasheets
MKP1841222206V
MKP1841 2200pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841222206V Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.