MKP1841222206
Mfr.Part #
MKP1841222206
Description
CAP FILM 2200PF 20% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Dielectric :
PP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP1841
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
2200pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
22.5044mm
Packaging :
Bulk
Width :
5.9944mm
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Radial
Length :
26.0096mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Voltage - Rated AC :
700V
Published :
Datasheets
MKP1841222206
MKP1841 2200pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841222206 Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.