MKP1841222205
Mfr.Part #
MKP1841222205
Description
CAP FILM 2200PF 10% 2KVDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
2kV
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Pitch :
22.5mm
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Series :
MKP1841
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
PP
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±10%
Height :
6.5mm
Lead/Base Style :
Straight
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial
Depth :
6.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Published :
Number of Pins :
2
Datasheets
MKP1841222205
MKP1841 2200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841222205 Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.