MKP1841222204
Mfr.Part #
MKP1841222204
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
Stock
335
In Stock :
335
Film Capacitors
Lead/Base Style :
Straight
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
2200pF
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Height :
6.5mm
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Radiation Hardening :
No
Length :
26.5mm
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated AC :
700V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Depth :
6.5mm
Width :
14.5mm
Lead Pitch :
22.5mm
Packaging :
Bulk
Voltage :
2kV
Datasheets
MKP1841222204
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1841222204 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~100°C, Package / Case:Radial, Voltage:2kV, MKP1841222204 pinout, MKP1841222204 datasheet PDF, MKP1841222204 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1841222204 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP1841 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841222204 Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.