MKP1841222135
Mfr.Part #
MKP1841222135
Description
CAP FILM 2200PF 10% 1.6KVDC RAD
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
PC Pins
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated AC :
650V
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1600V 1.6kV
Datasheets
MKP1841222135
MKP1841 2200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1600V 1.6kV-DC 650V-AC Polypropylene (PP), Metallized
MKP1841222135 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.