MKP1841222134W
Mfr.Part #
MKP1841222134W
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1.6KVDC RAD
Width :
5.0038mm
Capacitance :
2200pF
Length :
17.5006mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Pitch :
15mm
Depth :
5.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Published :
Voltage - Rated AC :
650V
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
MKP1841222134W
MKP1841 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 650V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841222134W Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.