MKP1841222134
Mfr.Part #
MKP1841222134
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1.6KVDC RAD
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
5.5mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Capacitance :
2200pF
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±5%
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated :
1.6kV
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Termination :
PC Pins
Number of Pins :
2
Voltage - Rated AC :
650V
Lead/Base Style :
Straight
Lead Free :
Lead Free
Width :
10.5mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Pitch :
15mm
Datasheets
MKP1841222134
MKP1841 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 650V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841222134 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.