MKP1841215206
Mfr.Part #
MKP1841215206
Description
CAP FILM 1500PF 20% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Series :
MKP1841
Capacitance :
1500pF
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated AC :
700V
Tolerance :
±20%
Length :
26.0096mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Max Operating Temperature :
100°C
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
2kV
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Pitch :
22.5044mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
MKP1841215206
MKP1841 1500pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841215206 Overview
Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.