MKP1841215205M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841215205M
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1500PF 10% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
2kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Voltage - Rated AC :
700V
Dielectric :
PP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Width :
5.5118mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.217W 18.00mmx5.50mm
Length :
18.0086mm
Max Operating Temperature :
100°C
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1500pF