MKP1841215205
Mfr.Part #
MKP1841215205
Description
CAP FILM 1500PF 10% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
2kV
Voltage - Rated AC :
700V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Depth :
6.5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
1500pF
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
22.5mm
Width :
5.9944mm
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Series :
MKP1841
Published :
Length :
26.0096mm
Datasheets
MKP1841215205
MKP1841 1500pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841215205 Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.