MKP1841215204M
Mfr.Part #
MKP1841215204M
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Max Operating Temperature :
100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Length :
18.0086mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Series :
MKP1841M
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
1500pF
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.709Lx0.217W 18.00mmx5.50mm
Dielectric :
PP
Voltage - Rated DC :
2kV
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
15.0114mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.5118mm
Voltage - Rated AC :
700V
Datasheets
MKP1841215204M
MKP1841M 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841215204M Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.