MKP1841215204
Mfr.Part #
MKP1841215204
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Radial
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Series :
MKP1841
Published :
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Voltage - Rated AC :
700V
Voltage - Rated DC :
2000V 2kV
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
1500pF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
MKP1841215204
MKP1841 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2000V 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized
MKP1841215204 Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.