MKP1841210206
Mfr.Part #
MKP1841210206
Description
CAP FILM 1000PF 20% 2KVDC RADIAL
Max Operating Temperature :
100°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Width :
5.9944mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated AC :
700V
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Termination :
PC Pins
Dielectric :
PP
Length :
26.0096mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
MKP1841210206
MKP1841 1000pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841210206 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.