MKP1841210205M
Mfr.Part #
MKP1841210205M
Description
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RADIAL
Series :
MKP1841M
Capacitance :
1000pF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±10%
Width :
5.5118mm
Length :
18.0086mm
Max Operating Temperature :
100°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Dielectric :
PP
Lead Pitch :
15.0114mm
Bulk
Size / Dimension :
0.709Lx0.217W 18.00mmx5.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Datasheets
MKP1841210205M
MKP1841M 1000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841210205M Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.