MKP1841210205
Mfr.Part #
MKP1841210205
Description
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
1000pF
Factory Lead Time :
19 Weeks
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
PC Pins
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Voltage - Rated DC :
2000V 2kV
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
700V
Datasheets
MKP1841210205
MKP1841 1000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2000V 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized
MKP1841210205 Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.