MKP1841168136V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1841168136V
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 680PF 20% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Series :
MKP1841
Published :
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
680pF
Max Operating Temperature :
100°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
650V
Datasheets
MKP1841168136V
MKP1841 680pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 1.6kV-DC 650V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1841168136V Overview
Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.