MKP1840522256
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1840522256
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.2UF 20% RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Width :
10.9982mm
Capacitance :
2.2μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Size / Dimension :
1.220Lx0.433W 31.00mmx11.00mm
Dielectric :
PP
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Package / Case :
Radial
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Diameter :
800 µm
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Length :
30.988mm
Lead Pitch :
27.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
13.5mm
Series :
MKP1840
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm