MKP1840522255M
Mfr.Part #
MKP1840522255M
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Through Hole
Voltage - Rated AC :
160V
Capacitance :
2.2μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
22.5044mm
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
26.0096mm
Series :
MKP1840M
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
1.024Lx0.472W 26.00mmx12.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Width :
11.9888mm