MKP1840522255
Mfr.Part #
MKP1840522255
Description
CAP FILM 2.2UF 10% RADIAL
Film Capacitors
Dielectric :
PP
Published :
Length :
30.988mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Max Operating Temperature :
100°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
2.2μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
1.220Lx0.433W 31.00mmx11.00mm
Series :
MKP1840
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Lead Diameter :
800 µm
Depth :
13.5mm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Width :
10.9982mm
Lead Pitch :
27.5mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~100°C