MKP1840522254M
Mfr.Part #
MKP1840522254M
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Lead Pitch :
22.5044mm
Published :
2007
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
2.2μF
Length :
26.0096mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Width :
11.9888mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
160V
Radial
Voltage - Rated DC :
250V
Mount :
Through Hole
Dielectric :
PP
Size / Dimension :
1.024Lx0.472W 26.00mmx12.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Min Operating Temperature :
-55°C