MKP1840510165V
Mfr.Part #
MKP1840510165V
Description
CAP FILM 1UF 10% RADIAL
Film Capacitors
Dielectric :
PP
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
7.5mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Length :
26.0096mm
Width :
7.0104mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
MKP1840
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Pitch :
22.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
100°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Datasheets
MKP1840510165V
MKP1840 1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840510165V Overview
Electrical devices have 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.