MKP1840510165
Mfr.Part #
MKP1840510165
Description
CAP FILM 1UF 10% RADIAL
Stock
209
In Stock :
209
Lead Pitch :
22.5044mm
Tolerance :
±10%
Published :
2007
Length :
26.0096mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Width :
7.0104mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Series :
MKP1840
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric :
PP
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Datasheets
MKP1840510165
MKP1840 1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840510165 Overview
Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.