MKP1840510105M
Mfr.Part #
MKP1840510105M
Description
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC RADIAL
Size / Dimension :
1.240Lx0.787W 31.50mmx20.00mm
Capacitance :
1μF
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
19.9898mm
Series :
MKP1840M
Tolerance :
±10%
Length :
31.496mm
Max Operating Temperature :
100°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Lead Pitch :
27.5082mm