MKP1840468405M
Mfr.Part #
MKP1840468405M
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKP1840M
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
220V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Width :
8.509mm
Capacitance :
0.68µF
Lead Pitch :
22.5044mm
Voltage - Rated DC :
400V
Length :
26.0096mm
Published :
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Datasheets
MKP1840468405M
MKP1840M 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840468405M Overview
There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.