MKP1840468404M
Mfr.Part #
MKP1840468404M
Description
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC RADIAL
Lead Pitch :
22.5044mm
Length :
26.0096mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.68µF
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
±5%
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Width :
8.509mm
Dielectric :
PP
Series :
MKP1840M
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
220V
Voltage - Rated DC :
400V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Datasheets
MKP1840468404M
MKP1840M 0.68μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840468404M Overview
Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.