MKP1840447405M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1840447405M
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
220V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Pitch :
22.5044mm
Length :
26.0096mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
100°C
Series :
MKP1840M
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Width :
7.0104mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Package / Case :
Radial
Capacitance :
0.47µF
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Tolerance :
±10%
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage - Rated DC :
400V
Mount :
Through Hole
Datasheets
MKP1840447405M
MKP1840M 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840447405M Overview
Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.