MKP1840447404M
Mfr.Part #
MKP1840447404M
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Film Capacitors
Lead Length :
6mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Max Operating Temperature :
100°C
Packaging :
Bulk
Radial
Radiation Hardening :
No
Height :
15.5mm
Tolerance :
±5%
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
220V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
400V
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Width :
7.0104mm
Capacitance :
0.47µF
Series :
MKP1840M
Lead Pitch :
22.5mm
Length :
26.0096mm
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Depth :
7.5mm
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Datasheets
MKP1840447404M
MKP1840M 0.47μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840447404M Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.