MKP1840439404
- Mfr.Part #
- MKP1840439404
- Manufacturer
- Vishay
- Package / Case
- Radial
- Datasheet
- Download
- Description
- CAP FILM 0.39UF 5% RADIAL
- Manufacturer :
- Vishay
- Product Category :
- Film Capacitors
- Termination :
- PC Pins
- Factory Lead Time :
- 16 Weeks
- Published :
- 2007
- Tolerance :
- ±5%
- Package / Case :
- Radial
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Series :
- MKP1840
- Packaging :
- Bulk
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Min Operating Temperature :
- -55°C
- Max Operating Temperature :
- 100°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Capacitance :
- 0.39µF
- Applications :
- DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
- Operating Temperature :
- -55°C~100°C