MKP1840433406V
Mfr.Part #
MKP1840433406V
Description
CAP FILM 0.33UF 20% RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
26.0096mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Width :
5.9944mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Series :
MKP1840
Capacitance :
0.33μF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
MKP1840433406V
MKP1840 0.33μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840433406V Overview
Electrical devices have 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.