MKP1840433406
Mfr.Part #
MKP1840433406
Description
CAP FILM 0.33UF 20% RADIAL
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
100°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
5.9944mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Capacitance :
0.33μF
Series :
MKP1840
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Pitch :
22.5044mm
Length :
26.0096mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Datasheets
MKP1840433406
MKP1840 0.33μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840433406 Overview
Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.