MKP1840433405V
Mfr.Part #
MKP1840433405V
Description
CAP FILM 0.33UF 10% RADIAL
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Length :
26.0096mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Tolerance :
±10%
Width :
5.9944mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.33μF
Series :
MKP1840
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric :
PP
Published :
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Termination :
PC Pins
Datasheets
MKP1840433405V
MKP1840 0.33μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840433405V Overview
Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.