MKP1840433405M
Mfr.Part #
MKP1840433405M
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD
Width :
8.509mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Pitch :
15.0114mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated AC :
220V
Series :
MKP1840M
Capacitance :
0.33μF
Max Operating Temperature :
100°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±10%
Length :
17.5006mm
Datasheets
MKP1840433405M
MKP1840M 0.33μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840433405M Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.