MKP1840433404V
Mfr.Part #
MKP1840433404V
Description
CAP FILM 0.33UF 5% RADIAL
Film Capacitors
Published :
Capacitance :
0.33μF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
22.5mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Series :
MKP1840
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
MKP1840433404V
MKP1840 0.33μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
MKP1840433404V Overview
There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.