MKP1840433404
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1840433404
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.33UF 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
220V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
400V
Length :
26.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Series :
MKP1840
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Tolerance :
±5%
Width :
18.5mm
Lead/Base Style :
Straight
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
0.33μF
Number of Pins :
2
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
22.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Depth :
10.5mm
Dielectric :
PP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
10.5mm