MKP1840233204M
Mfr.Part #
MKP1840233204M
Description
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Lead Pitch :
15.0114mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
700V
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
3300pF
Length :
17.5006mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric :
PP
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Datasheets
MKP1840233204M
MKP1840M 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840233204M Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.