MKP1840222635M
Mfr.Part #
MKP1840222635M
Description
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC RAD
Voltage - Rated AC :
250V
Capacitance :
2200pF
Width :
3.5052mm
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Length :
7.1882mm
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
MKP1840222635M
MKP1840M 2200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840222635M Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.