MKP1840222204M
Mfr.Part #
MKP1840222204M
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
100°C
Capacitance :
2200pF
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Width :
5.0038mm
Dielectric :
PP
Length :
17.5006mm
Datasheets
MKP1840222204M
MKP1840M 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840222204M Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.