MKP1840215205M
Mfr.Part #
MKP1840215205M
Description
CAP FILM 1500PF 10% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Dielectric :
PP
Lead Pitch :
15.0114mm
Max Operating Temperature :
100°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
1500pF
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
700V
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Published :
Voltage - Rated DC :
2kV
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
17.5006mm
Datasheets
MKP1840215205M
MKP1840M 1500pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840215205M Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.