MKP1840215204M
Mfr.Part #
MKP1840215204M
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Width :
5.0038mm
Capacitance :
1500pF
Published :
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
700V
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
17.5006mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Datasheets
MKP1840215204M
MKP1840M 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840215204M Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.