MKP1840210205M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1840210205M
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Series :
MKP1840M
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1000pF
Published :
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Width :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
PP
Lead Pitch :
15.0114mm
Max Operating Temperature :
100°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Datasheets
MKP1840210205M
MKP1840M 1000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1840210205M Overview
Its lead spacing is 0.591 15.00mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.