MKP1840210204M
Mfr.Part #
MKP1840210204M
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL
Bulk
Width :
5.0038mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Tolerance :
±5%
Published :
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
2kV
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
1000pF
Length :
17.5006mm