MKP1839610164
Mfr.Part #
MKP1839610164
Description
CAP FILM 10UF 5% 160VDC AXIAL
Capacitance :
10μF
Tolerance :
±5%
Height :
41.5mm
Lead Diameter :
1 mm
Through Hole
Lead Length :
40mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.866Diax1.634L 22.00mmx41.50mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
160V
Voltage - Rated AC :
100V
Axial
REACH SVHC :
Unknown
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Datasheets
MKP1839610164
Vishay MKP1839610164
MKP1839 10μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839610164 Overview
Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.