MKP1839610161
Mfr.Part #
MKP1839610161
Description
CAP FILM 10UF 1% 160VDC AXIAL
MKP1839
Reference Standard :
IEC60384-16
Factory Lead Time :
16 Weeks
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 100
Voltage - Rated DC :
160V
Voltage - Rated AC :
100V
HTS Code :
Size / Dimension :
0.866Diax1.634L 22.00mmx41.50mm
Published :
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±1%
Termination :
PC Pins
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Length :
41.5mm
Capacitance :
10μF
PP
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
22mm