MKP1839568161
Mfr.Part #
MKP1839568161
Description
CAP FILM 6.8UF 1% 160VDC AXIAL
Capacitance :
6.8μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Through Hole
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 100
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.728Diax1.634L 18.50mmx41.50mm
Published :
Voltage - Rated AC :
100V
JESD-609 Code :
e3
Length :
41.5mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
160V
MKP1839
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
18.5mm