MKP1839547161
Mfr.Part #
MKP1839547161
Description
CAP FILM 4.7UF 1% 160VDC AXIAL
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
100°C
Capacitance :
4.7μF
Voltage - Rated AC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Published :
Size / Dimension :
0.610Diax1.634L 15.50mmx41.50mm
Voltage - Rated DC :
160V
Tolerance :
±1%
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Length :
41.5036mm