MKP1839533161
Mfr.Part #
MKP1839533161
Description
CAP FILM 3.3UF 1% 160VDC AXIAL
Published :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Reference Standard :
IEC60384-16
Voltage - Rated AC :
100V
Tolerance :
±1%
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.610Diax1.240L 15.50mmx31.50mm
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Length :
31.5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 100
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
3.3μF
Series :
MKP1839
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
PP
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Termination :
PC Pins
HTS Code :
Diameter :
15.5mm