MKP1839522401
Mfr.Part #
MKP1839522401
Description
CAP FILM 2.2UF 1% 400VDC AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.827Diax1.634L 21.00mmx41.50mm
Length :
41.5mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 220
Reference Standard :
IEC60384-16
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Diameter :
21mm
Capacitance :
2.2μF
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
220V
Published :
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
Wire
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
400V