MKP1839522161
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839522161
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.2UF 1% 160VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric :
PP
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Max Operating Temperature :
100°C
Length :
31.496mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
MKP1839
Capacitance :
2.2μF
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated AC :
100V
Termination :
PC Pins
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
160V